اجزای تشکیل دهنده انواع کابین آسانسور

انواع کابین آسانسور

معمولا برای نصب آسانسور لذت بخش ترین قسمت، انتخاب اجزای ظاهری آسانسور و جنبه زیبایی آن است که شامل: درب، کابین، کف، سقف، نورپردازی و… می‌شود. کابین و درب آسانسور چون در تمام مدت جلو چشم هستند حائز اهمیت می‌باشند. در حال حاضر در صنعت آپارتمان سازی برای جذب مشتری در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، لوکس و مجلل از تجهیزات داخلی و خصوصا کابین آسانسور لوکس استفاده می‌شود. در اینجا می‌خواهیم ویژگی مهم انواع کابین آسانسور را به شما پیشنهاد دهیم تا علاوه بر جنبه فنی و امنیت، زیبایی و هنری بودن اتاقک و فضای داخل کابین نیز برای مسافران لذت بخش و خاطره انگیز باشد.

اجزای کابین آسانسور

کابین آسانسور اتاقکی است که در داخل چاه آسانسور مابین طبقات بصورت عمودی حرکت نموده و علاوه بر محافظت از مسافران و اثاثیه‌ای که جابجا می‌کند، باید از نظر زیبایی ظاهری نیز افراد را جذب خود نماید. قسمت های داخل کابین شامل مصالح متفاوتی می‌باشد که در دیواره‌ها، کف پوش، درب و سقف کابین به کار می‌روند. مجموعه این عوامل روی هم رفته نمای داخل کابین را از هر نظر زیبا می‌سازد. قبل از اینکه بخواهیم شما را با چند ویژگی‌ مهم و فنی کابین آسانسور آشنا کنیم، لازم است اجزای کابین آسانسور را بیشتر بشناسید.

اجزای اصلی کابین آسانسور شامل سه بخش می‌باشد: چهارچوب یا یوک، سکو یا محل استقرار مسافر و بار بر روی آن، و دیواره‌ ها که شامل کف، سقف، دیواره‌های جانبی، پوشش‌های داخل و تزئینات داخل کابین آسانسور می‌باشد. درب کابین وظیفه حفاظت از مسافرین و جلوگیری از برخورد آنها با دیواره چاه به هنگام حرکت آسانسور را بر عهده‌ دارد. یوک کابین شامل یوک بالا و یوک پایین بوده و در برگیرنده تمام کابین آسانسور است و در واقع تمام وزن کابین و مسافرین توسط یوک به سیم بکسل‌‌ها وارد می‌شود. دو نکته‌ای که در طراحی و ساخت کابین آسانسور حائز اهمیت است عبارتند از : طراحی زیبا و جذاب کابین، و ایمنی مسافر.

قبل از برشمردن انواع کابین آسانسور و مواردی که شامل ویژگی مهم یک کابین آسانسور ایده آل است تا بتواند در هنگام بروز حوادث، امنیت و مراقبت از جان افراد را ضمانت نماید، لازم دانستیم اجزای تشکیل دهنده کابین آسانسور را معرفی نماییم.

۱- چارچوب فولادی

اصلی ترین اجزاء تشکیل دهنده آسانسور چارچوب فولادی بسیار محکمی که سایر اجزاء کابین بر روی آن سوار شده و سبب می‌گردد تا در حین بالا و پایین رفتن، آسانسور استحکام بیشتری داشته باشد و صفحه کلید نصب شده بر روی دیواره سبب می‌شود تا افراد بتوانند به راحتی از آسانسور استفاده نمایند. نه تنها در بررسی ویژگی مهم کابین آسانسور لوکس توجه به ساختار این چارچوب فولادی حائز اهمیت می‌باشد، بلکه در تمام انواع آسانسورها کیفیت این قالب بسیار مهم است.

۲- دیواره کابین

دیواره کابین از سه لایه تشکیل شده است. لایه اول که در بخش بیرونی کابین قرار دارد با نام دیواره کامپوزیت معروف است، از جنس استیل و گالوانیزه بوده و باعث می‌شود تا دور تا دور چارچوب، عایق گردد. در لایه دوم، دیواره ای از جنس چوب است که سبب عایق بندی بیشتر آسانسور می‌شود و می‎‌تواند در طرح‌های چوبی زیبا و متنوعی انتخاب گردد. لایه آخر، از جنس شیشه یا استیل بسیار براق می‌باشد که بیرونی‌ترین دیواره کابین است و توجه به زیبایی و جذابیت این لایه جزو یک ویژگی مهم کابین آسانسور به حساب می‌آید.

۳- درب کابین

درب کابین، یکی دیگر از اجزاء مهم آسانسور بوده و بسیار پرکاربرد است که دارای دو نوع لولایی و اتوماتیک می‌باشد که معمولا از جنس آلومینیوم بوده و دارای سنسورهای مخصوصی می‌باشند تا آسانسور ایمنی بیشتری داشته باشد. در بسیاری از آسانسورها که دارای درب‌های تمام اتوماتیک هستند، سنسورهای فتوسل تعبیه شده است که به منظور حفظ ایمنی بیشتر در زمانی که چیزی در بین درب قرار گیرد، اجازه بسته شدن به آن را نمی‌دهند.

یک ویژگی مهم کابین آسانسور لوکس انتخاب نوع درب برای آسانسور است که نقش مهمی در زیبایی ظاهری کابین دارد. با مطالعه بیشتر در مورد انواع درب اتوماتیک آسانسور در سایت سلکوم دورز می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

۴- کفپوش کابین

اغلب تولید کنندگان، یک لایه کفپوش سخت از جنس فایبرگلاس یا فلز در قسمت کف کابین قرار می‌دهند و بر روی آن یک لایه نرم‌تر مثل فوم قرار داده و پس از آن یک لایه بسیار نازک کفپوش با طرح های زیبا تعبیه می‌کنند تا در زمان بروز حوادث احتمالی، کاربران دچار آسیب شدید نشوند.

۵- سقف کابین

سقف کابین، نیز از جنس فلز گالوانیزه و یک لایه‌ از جنس چوب یا استنلس استیل می‌باشد که برای زیبایی، می‌توان لامپ‌هایی را برای روشنایی فضای کابین در آنجا تعبیه نمود. بعلاوه سیستم تهویه هوا نیز بر روی سقف کابین متصل می‌گردد که سبب مطبوع شدن هوای داخل کابین خواهد گردید.

۶- آینه

نصب آینه در کابین آسانسور علاوه بر جنبه زیبایی آن، سبب می‌شود تا فضای داخل کابین بزرگتر به نظر برسد. در ضمن متخصصین معتقدند که در مکان های استرس‌زا مثل کابین آسانسور، وجود آینه سبب حواس پرتی کاربران شده و در واقع افراد با نگاه کردن به آینه گذر زمان را احساس نمی‌کنند و از بروز اضطراب و استرس جلوگیری بعمل می‌آورد.

انواع کابین آسانسور

آنچه که در مورد کابین آسانسور حائز اهمیت است مقاومت کابین در برابر نیرو‌هایی است که بر آن در زمان حرکت یا ترمز کابین یا هنگام برخورد با‌ ضربه گیرهای ته چاهک بر آن وارد میگردد. در ظاهر کابین چیزی که در ابتدا به چشم می‌خورد، درب آن است. انواع کابین آسانسور از نظر درب شامل: کابین آسانسور با درب نیمه اتوماتیک تلسکوپی که درب طبقه بصورت لولایی باز و بسته می‌شود و درب کابین، بصورت کشویی از یک طرف بازشو می‌باشد. نوع دوم کابین آسانسور با درب تمام اتوماتیک تلسکوپی که هر دو درب طبقه و کابین بصورت همزمان کشویی از یکطرف باز شو هستند.

نوع سوم کابین آسانسور با درب تمام اتوماتیک سانترال که هر دو درب طبقه و کابین بصورت کشویی از وسط باز شو می‌باشند. نوع درب کابین آسانسور نیز می تواند به شکل دولته، سه لته، چهارلته، اتوبوسی، سینوسی و … باشد. و اما انواع کابین آسانسور از نظر جنس و تزئینات داخل می تواند کابین فرمیکا، MDF ،استیل، شیشه‌ای و یا ترکیبی از دو یا چند نوع متریال باشد. در اینجا به بررسی انواع کابین آسانسور خواهیم پرداخت.

کابین آسانسور MDF :

این نوع کابین آسانسور یکی از پر کاربردترین و مقرون به صرفه ترین کابین‌ها در ایران و سایر کشورهاست. استفاده از ام دی اف، علی‌رغم زیبایی و کیفیت، به دلیل وزن زیاد آن، کابین آسانسور را سنگین نموده و مناسب حمل اتاقک تا ارتفاع زیاد نمی‌باشد به همین دلیل در ساختمان‌ها و مجتمع های مسکونی کم جمعیت با تعداد طبقات کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابین آسانسور فرمیکا :

جنس کابین فرمیکا ساده و قدیمی است در این کابین به جای ام دی اف از فرم‌ها استفاده می‌شود که از نظر ظاهری شبیه MDF بوده ولی قیمت ارزان تری نسبت به ام دی اف دارد. در سالهای اخیر با قدیمی شدن طرح این مدل فرم‌ها در برخی موارد هنگام بازسازی کابین آسانسور، کابین های تمام استیل یا ام دی اف را جایگزین کابین فرمیکا می‌کنند.

کابین آسانسور استیل :

این جنس کابین آسانسور، شیک‌ترین و گران قیمت‌ترین کابین برای آسانسور است و به دلیل داشتن طرح‌های مختلفی که دارد مورد استقبال قرار گرفته و بیشتر در مراکز پر رفت و آمد و شلوغ استفاده می‌شود. کابین استیل بدلیل وزن کمی که نسبت به MDF دارد، قابل استفاده در ارتفاعات زیاد است. در نوع تمام استیل همه چیز مانند دیواره‌ها، نوارها و تمام ورق های استفاده شده از جنس استیل است و به دلیل تنوع در طرح های موجود، برای هر سلیقه و نظری مورد پسند واقع می‌شود.

در بعضی از مدل های کابین، نیمی از پوشش داخلی استیل و نیم دیگر آن ام دی اف بکار میرود. تلفیقی از استیل MDF با هم زیبایی خاصی به این نوع کابین‌ها می‌دهد. در عین حال بهای آن مناسب تر بوده و به همین دلیل در بسیاری از پروژه ها کاربرد دارد. می‌توان گفت تقریبا بطور میانگین یک پنجم بهای تمام شده آسانسور شامل کابین می‌شود. و به همین دلیل طراحی ساخت و نوع تزئینات به کار رفته شده در محاسبات کلی اهمیت بسیار بالایی دارد.

کابین آسانسور شیشه‌ای :

در ساخت آسانسور شیشه‌ای نیاز به استفاده از شیشه‌های چند جداره با ضخامت بالا هست که از لحاظ استاندارد مورد تایید باشد همین امر بر روی قیمت آن تاثیر بسیاری دارد. این نوع کابین آسانسور بسیار زیبا و لوکس بوده معمولا در فضای باز یا آسانسورهای داخل منازل دوبلکس، مجتمع‌های تجاری و مراکز خرید لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسافران در کابین آسانسور شیشه‌ای به فضای بیرون اشراف داشته و می‌توانند از مناظر بیرون لذت ببرند. یک از انواع آسانسورهای شیشه‌ای، کابین پانارومیک نوع کپسولی است.

ویژگی های کابین آسانسور لوکس

طبق مطالب گفته شده دیدیم که کابین آسانسور مدل‌های متنوعی دارد و با تکنیک های هنرمندانه ای قابل تزئین می‌باشد. یکی از بهترین مدل‌ها که بسیار مورد پسند قرار گرفته کابین های آسانسور لاکچری برای ساختمانهای لوکس می‌باشد. قطعات متنوعی برای شیک تر و جذاب تر شدن کابین در بازار موجود است که شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود آنهایی را که بیشتر مورد پسندتان باشد انتخاب نمایید. در مقاله ۴ ویژگی مهم کابین آسانسور لوکس بطور مفصل در مورد تمام ویژگیهایی که باید یک کابین آسانسور لوکس داشته باشد صحبت کردیم.

افرادی که تمایل به استفاده از کابین آسانسور لاکچری دارند، بدون شک نظر مسافرین برایشان بسیار اهمیت دارد. البته که باید برای استفاده از این کابین‌ها، به ساختار کلی ساختمان و کاربرد آسانسور هم دقت داشت. این نمونه از کابین‌ها بیشتر برای آن دسته از آسانسورها و ساختمانهایی که لوکس هستند استفاده می‌شود و ویژگی های خاص آن موجب شده است که نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. بهتر است زمان خریداری و استفاده از این کابین‌ها به خوبی تحقیق کرده و اطلاعات خود را افزایش دهید.

چند ویژگی مهم کابین آسانسور لوکس که لازم است در نظر داشته باشید عبارت است از :

  • جنس کابین : که معمولا متریالی که در این نوع کابین‌ها مورد استفاده قرار گیرد و از هر جهت باید بسیار زیبا و جذاب باشد. ورق های استیل در طرح های متنوع شامل: استیل خش‌دار، دودی طلایی، خش‌دار دودی، طرح‌دار دودی، گندمی میرور، خش‌دار میرور و انواع طرح های دیگر در ساختار دیواره های خارجی و دستگیره ها و نوارها به دلیل زیبایی منحصر به فردش، برای آن دسته از افرادی که نظر مسافرین برایشان مورد اهمیت بوده و مایل به جذب مراجعین می‌باشند، در بیشتر پروژه های لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • استفاده از شیشه، آینه و نورپردازی : یک ویژگی مهم کابین آسانسور لوکس به حساب می‌آید که محیط داخلی کابین را جذاب‌تر و خاطره انگیزتر می‌کند. مشتری می‌تواند این آینه‌ها و شیشه‌ها را در هر طرح و ابعادی مطابق با کابین آسانسور سفارش دهد. البته نظرات کارشناسان و هنرمندانی که در زمینه صنعت آسانسور مشاوره می‌دهند می‌تواند بسیار راه گشا باشد. اصولا در هر شرایطی وجود جلوه‌های ویژه با نورپردازی می‌تواند شکوه و زیبایی خاصی را به محیط بدهد. استفاده از لامپهای مخصوص و نورپردازی مناسب یک ویژگی مهم کابین آسانسور لوکس به شمار می‌رود که با وجود آینه‌ها و دیواره کابین تمام استیل، نور لامپهای کار شده در سقف، زیبایی و شکوه آنرا دو چندان می‌کند.
  • کفپوش های لوکس : مورد بعدی که جزو ویژگی مهم کابین آسانسور لوکس به شمار می‌آید، استفاده از کفپوش مناسب داخل کابین است. جدیدا بجای کفپوش‌ در طراحی آسانسورهای لوکس معمولا از کف سنگی استفاده می‌شود. این سنگ‌ها در رنگ بندی متنوع و هماهنگ با سایر بخش‌های سقف و دیواره آسانسور انتخاب می‌شوند. اصولا رنگ‌های طلایی یا دودی از دسته رنگ‌های لوکس به شمار می‌روند.
  • قیمت تمام شده : از آنجایی که متریال و تجهیزات بکار گرفته شده در آسانسورهای لوکس دارای کیفیت عالی می‌باشند، به نسبت، قیمت بالاتری نیز دارند. در ساختمان‌ها و آپارتمان‌های معمولی، مقرون به صرفه بودن و در عین حال زیبایی اهمیت دارد ولی در جایی که نیاز به جذب مشتریانی مثل توریستهای بین المللی در هتل‌های لاکچری بسیار حائز اهمیت است، توجه به یک ویژگی مهم کابین آسانسور لوکس حائز اهمیت می‌باشد و آن جذاب بودن و زیبایی خیره کننده است پس در اینجا بی‌تردید باید هزینه بیشتری را برای خرید تجهیزات کابین لوکس پرداخت نمود.

جمع بندی و نتیجه گیری :

مصالح متفاوتی که در دیواره‌ها، کف پوش، درب و سقف کابین آسانسور به کار می‌روند، مجموعه‌ای از عواملی هستند که روی هم رفته در زیبا سازی نمای داخل کابین موثرند. در این مقاله انواع کابین آسانسور را بررسی کرده و ویژگیهای یک کابین لوکس را بر شمردیم.

در پروژهای مختلف بنابه نوع طراحی داخلی ساختمان و بودجه در نظر گرفته شده برای آسانسور، می‌توان اقدام به انتخاب اجزاء و متریال مورد استفاده در سیستم نمود. کابین آسانسور علاو بر وظیفه اصلی خود که امنیت جان مسافرین می‌باشد، در زیبایی و ظاهر آسانسور نیز نقش اساسی دارد و برای استفاده کنندگان مهم است که محیطی تمیز و زیبا و جذاب داشته باشد. برای پروژه های لوکس‌تر می‌توان از تجهیزات خاصی مثل دیواره های تمام استیل و اتاقک شیشه ای، جهت زیباتر شدن کابین استفاده نمود.

امتیاز شما به این مطلب؟

آخرین مقالات

شبکه های اجتماعی ما

Instagram
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × 1 =