چرا آسانسور آینه دارد [ ۶ دلیل مهم ]

چرا آسانسور آینه دارد

در آغاز دوران استفاده از آسانسور سرعت جابجایی مانند آسانسورهای امروزی اینقدر زیاد نبود. ضمن اینکه اطلاعات افراد از تکنولوژی ساخت آسانسور بسیار کم بود و همیشه بی‌اطلاعی از یک موضوع منجر به ایجاد حساسیت و اضطراب و استرس بیشتر می‌شود. همین که شخصی بعد از بسته شدن درب آسانسور در یک محیط تنگ و بسته آن هم با سرعت کند حرکت کند، استرس زا خواهد بود. از طرفی امروزه همه به نوعی درگیر سرعت هستند و ذهن انسانها به گونه‌ای عادت کرده که وقتی منتظر وقوع عملی هستند احساس می‌کنند که زمان کندتر می‌گذرد.

چرا آسانسور آینه دارد

در اینجا قبل از بررسی علت اینکه چرا آسانسور آینه دارد، می‌خواهیم بطور خیلی خلاصه اشاره‎‌ای به اجزای تشکیل دهنده آسانسور داشته باشیم. جدای از اینکه وجود آینه موجب زیباسازی فضای داخل کابین می‌شود، از نظر علم روانشناسی نیز بخواهیم به موضوع نگاه کنیم علت گذاشتن آینه در آسانسور می‌تواند در ابتدا به دلیل کاهش استرس مسافرین باشد. چرا که اولا وجود آینه باعث بزرگتر جلوه نمودن فضای داخل کابین می‌شود و در عین حال مسافر با تماشای تصویر خود در آینه متوجه گذر زمان نخواهد شد.

قبل از اینکه ایده نصب آینه در آسانسور ارائه شود، در ابتدا با چسباندن انواع برچسب‌ها و نقاشی‌های جذاب و تزیین در و دیوار آسانسور تا حدودی توانستند به این هدف دست یابند. امروزه از نصب انواع درب لاکچری آسانسور با رویه ورق استیل براق گرفته تا نصب آینه و نورپردازی در داخل کابین آسانسور استفاده می‌گردد تا به جذابیت محیط کابین بیافزاید.

اجزای تشکیل دهنده آسانسور

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده آسانسورها مشترک می‌باشد که عبارتند از : کابین – سیم بکسل – تابلو فرمان – سیستم محرکه – درب طبقات – تراول کابل – ریل‌های راهنما – شاسی‌های احضار – درب کابین . در اینجا می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا آسانسور آینه دارد پس باید بدانیم که اجزای تشکیل دهنده کابین آسانسور شامل چه قسمتهایی است و اینکه وجود آینه در کابین آسانسور چه نقشی دارد.

کابین آسانسور قسمتی از آسانسور است که در انواع نفربر، باربر، خودروبر، ویلچربر و تخت‎‌بر ساخته می‌شود و توسط یک طناب فولادی که همان سیم بکسل نامیده می‌شود، در یک مسیر عمودی به بالا و پایین حرکت می‌کند. اجزای تشکیل دهنده کابین آسانسور شامل : چارچوب یا یوک – سقف کابین آسانسور – دستگیره کابین – پنل شستی کابین – فوتوسل – درب کابین – کفپوش کابین – آینه کابین آسانسور – هواکش کابین آسانسور – دیواره کابین شامل انواع دیواره کامپوزیت، دیواره استیل، دیواره گالوانیزه، دیواره شیشه‌ای و دیواره MDF

ضرورت نصب آینه داخل کابین آسانسور

اینکه چرا آسانسور آینه دارد، از جمله سوالاتی است که همیشه مطرح می‌شود و ما نیز سعی نمودیم دلایل کاملی در پاسخ به این سوال ذکر نماییم. اما آیا نصب آینه داخل کابین آسانسور ضروری است و از نظر قانونی عدم وجود آینه در بازرسی ساختمان مشکل ساز است؟

دلایلی که در پاسخ به سوال چرا آسانسور آینه دارد ذکر نمودیم همگی به نوعی منطقی و قابل قبول هستند اما از نظر سازمان استاندارد الزامی برای نصب آینه در آسانسور مقرر نشده است. حتی در پاره‌ای موارد ترجیحا کابین آسانسور آینه نداشته باشد بهتر است مثلا در آسانسورهای باری به دلیل حمل و جابجایی اشیای بزرگ و سنگین مانند میز، صندلی و کامپیوتر، پرینتر، و سایر اشیاء بزرگ و سنگین، در چنین مواردی آینه‌ها در معرض آسیب و یا شکستگی قرار می‌گیرند به همین دلیل است که از نصب آینه در آسانسورهای باربری خودداری می‌شود.

به عنوان مثال در بیمارستان‌ها در داخل آسانسورهای بیماربر نیز هیچ گونه آینه‌ای وجود ندارد. یک دلیل آن احتمال برخورد تخت بیمار و ابزارهای پزشکی که در آسانسور حمل می‌شود با دیواره های کابین و احتمال شکستن آینه وجود دارد و دلیل دیگر این است که بیماران در زمان کسالت چهره غمگین و خسته‌ای دارند و وقتی که خود را در آینه آسانسور ببیننند، ممکن است احساس بدتری داشته باشند و روحیه خود را از دست بدهند.

 البته برای دریافتن نقش مثبت وجود آینه در کابین و مطالعه بیشتر در این خصوص که چرا آسانسور آینه دارد، می‎توانید به مقاله ۴ ویژگی کابین آسانسور لوکس مراجعه بفرمایید. در آنجا گفتیم که چقدر آینه و شیشه و نورپردازی می‌تواند در محیط داخلی کابین، جذاب و تاثیرگذار باشد.

۶ دلیل نصب آینه در آسانسور

چرا آسانسور آینه دارد
چرا آسانسور آینه دارد

با باز شدن درب آسانسور و مشاهده آینه روبرو خوشحال می‌شوید حتی شاید از تعداد زیادی از افراد بپرسید که چرا آسانسور آینه دارد، در بیشتر موارد پاسخ این باشد که برای زیبایی محیط داخل آسانسور و گرفتن عکس سلفی… ولی جدای از جنبه زیبایی و فان قضیه، دلایلی علمی و روانشناختی در پاسخ به این سوال وجود دارد. اولین بار نصب آینه در آسانسور در ژاپن به منظور کنترل مشکل جابجایی افراد با ویلچر انجام شد. چرا که به دلیل فضای کوچک و محدود کابین آسانسورها استفاده از آینه به این افراد کمک می‌نمود تا هنگام چرخیدن داخل آسانسور، راحت‌تر بتوانند همه زوایا را ببینند.

در ابتدا مسافرینی که از آسانسور استفاده می‌کردند به دلیل کم تجربگی و عدم اطلاعات کافی در مورد تکنولوژی ساخت آسانسور و عدم اطمینان از تدابیری که برای امنیت مسافر در نظر گرفته شده بود، و همچنین به دلیل کم بود سرعت حرکت آسانسور، بیشتر دچار اضطراب و استرس می‌شدند. برای حل این مشکل، یکی از تدابیری که اندیشیده شد این بود که در سری بعدی ساخت آسانسورها سرعت را افزایش دهند و دیگر اینکه به نوعی بتوانند توجه مسافر را به چیز دیگری جلب کنند تا متوجه کندی سرعت نشده و زمان ترانسفر برایش کوتاه‌تر بنظر آید.

یکی از راه‌کارها این بود که آسانسورهایی با دیواره شیشه‌ای بسازند. ساخت کابین شیشه‌ای تحولی بزرگ و جالب در صنعت ساخت آسانسور به شمار آمد و هم اکنون کابین‌های شیشه‌ای جزو کابین لوکس آسانسور به حساب می‌آید و بسیار پر هزینه است. اما استفاده از کابین شیشه‌ای بیشتر به درد محیط‌هایی می‌خورد که تماشای مناظر زیبای اطراف برای مسافرین نیز جالب توجه باشد.

مثلا در فروشگاه‌های بزرگ و مراکز تفریحی مانند آسانسور آکوایومی که در یکی از هتلهای معروف کشور آلمان که دارای زیباترین آسانسور کابین شیشه‌ای جهان است و در داخل یک آکواریوم عمودی نصب شده و مورد استقبال بسیاری از مسافرین قرار گرفته است. اما به دلیل هزینه‌بر بودن آسانسور کابین شیشه‌ای، تولیدکنندگان باید برای کاهش استرس مسافرین در داخل کابین، به فکر اجرای طرح‌های کم‌هزینه‌تر می‌شدند.

۱- زیبایی ظاهری و کمک به آراستگی مسافران

معمولاً کابین آسانسور اصلی‌ترین و مهم‌ترین قسمتی است که در معرض دید عموم قرار دارد. به همین دلیل ظاهر زیبا و جذابیت کابین آسانسور باعث می‌شود تا مسافران هنگام استفاده از یک آسانسور مدرن و شیک لذت ببرند. پس یک دلیل اینکه چرا آسانسور آینه دارد می‌تواند زیبایی ظاهری و جذابیت محیط داخل کابین باشد. با توجه به اهمیت روانشناسی و همخوانی رنگ‌ها در فضای داخلی از نظر طراحان دکوراسیون برای طراحی یک کابین آسانسور استفاده از آینه‌های رنگی مطابق با رنگ‌بندی فضای داخلی کابین مورد توجه قرار می‌گیرد.

همچنین برای راحتی مسافران و چک کردن ظاهرشان و آراستگی ظاهری در طی جابجایی‌های روزانه، می‌تواند یکی دیگر از از دلایلی باشد که چرا آسانسور آینه دارد. معمولا قبل از خروج از منزل برای حضور در یک قرار کاری مهم، به ظاهر و سر و وضع خود رسیدگی نموده و حتما در یک آینه نگاهی می‌اندازیم و ظاهر خود را بازبینی نموده تا از استرس خود بکاهیم. جدای از این، هر کدام از ما به محض ورود به آسانسور با مشاهده صورت خود می‌توانیم ضریب خستگی و ناراحتی خود را تجزیه و تحلیل نموده و در صدد رفع آن برآییم.

 

۲- کاهش اضطراب و استرس

ماندن در یک فضای بسته کسل کننده است و این امر به خصوص برای افرادی که از فضاهای بسته ترس دارند باعث می‌شود دچار کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی شده و نتوانند بر ترس خود غلبه کنند و در بسیاری از موارد دیده شده که شخص دچار اضطراب، افزایش ضربان قلب، عرق کردن کف دست و بدحالی جدی می‌شود. این حالات به دلیل فضای کم یا کمبود هوای تازه نیست بلکه این اتفاق می‌تواند با حواس پرتی و سرگرمی مسافر و کاهش اضطراب با مشاهده در آینه رفع شود.

یکی از دلایل اینکه چرا آسانسور آینه دارد، منحرف کردن افکار مسافران در داخل کابین بوده است چرا که نگاه کردن به دیواره‌های خالی کابین حتی برای یک زمان کوتاه ملال‌آور است ولی با نصب آینه و مشاهده افراد به ظاهر خود در طی این مدت کوتاه، متوجه گذر زمان نشده حتی دربرخی موارد تصور می‌کنند که زودتر از آنچه فکر می‌کردند به مقصد رسیده‌اند.

تولیدکنندگان و طراحان کابین آسانسور همچنین با طراحی آسانسورهای شیشه‌ای توانسته‌اند توجه مسافران را با مشاهده مناظر اطراف جلب نموده و از استرس حضور در کابین بکاهند. با این کار مردم به جای تمرکز بر سرعت و احتمال سقوط آسانسور و افکار منفی، از مناظر لذت می‌برند و متوجه گذر زمان نیز نمی‌شوند. ولی یکی از دلایلی که چرا آسانسور آینه دارد این است که کابین شیشه‌ای جزو کابین لوکس آسانسور به حساب آمده و مقرون به صرفه نیست، بهتر است که از تکنیک نصب آینه برای سرگرم شدن مسافر در کابین استفاده شود.

 

۳- عدم توجه به سرعت و گذر زمان

سرعت بالای وقایع اطراف، در زندگی روزمره ما تاثیر بسیاری داشته است حتی گاهی اوقات مردم را از تعادل خارج ساخته و صبر و تحمل در برابر اتفاقات روزمره به فراموشی سپرده شده است. البته عادی است که وقتی منتظر هستیم، زمان به کندی سپری می‌شود و این امر در هنگام جابجایی با آسانسور نیز صادق است. یکی از مهمترین دلایل اینکه چرا آسانسور آینه دارد نیز عدم توجه به سرعت و گذر زمان است.

در نسل‌های اولیه آسانسورها هر چقدر که ساختمان‌ها بلند و بلندتر می‌شدند حرکت آسانسورها کندتر بنظر می‌آمد و افراد بعد از ۵ دقیقه به طبقه دهم یا بیستم می‌رسیدند. در همین زمان بود که نیاز به سرگرم شدن افراد در داخل آسانسور محسوس بود تا متوجه گذر زمان نشوند. با نگاه کردن به آینه به نظر میرسد که زمان کوتاهتر می‌گذرد خصوصا در برجها و ساختمانهای مرتفع. بدین ترتیب مسافران از کند بودن حرکت آسانسورها کمتر شکایت می‌کنند.

 

۴- بزرگتر جلوه نمودن فضای داخل کابین

دلیل دیگری که چرا آسانسور آینه دارد به خاطر مسائل فنی در طراحی کابین آسانسور است. وجود آینه باعث می‌شود تا فضا بزرگ‌تر به نظر برسد و بر زیبایی داخلی کابین آسانسور نیز تأثیر بگذارد و مبتلایان به اختلال عصبی بتوانند حس بهتری را تجربه کرده و زمان طی مسیر به طبقه‌ی مورد نظرشان را راحت تر سپری کنند. وجود آینه‌کاری دیواره‌ها در کنار نورپردازی زیبا می‌تواند تاثیر دوچندانی در زیبایی فضای داخلی کابین داشته باشد.

 

۵ – وجود آینه در آسانسور به دلیل هشدار به مسافر

یکی از دلایل علمی‌ اینکه چرا آسانسور آینه دارد، هشدار به مسافران در هنگام ورود به کابین است. شخص با دیدن تصویر خود در آینه مطمئن می‌شود که کابین آسانسور به آن طبقه رسیده است و احتمال سقوط به چاه آسانسور کاسته می‌شود. زیرا ممکن است به دلیل نقص فنی کابین در طبقه قرار نگیرد ولی درب طبقه به اشتباه باز شود وجود آینه در این مواقع می‌تواند از سقوط افراد جلوگیری نماید. البته این احتمال برای مسافران عجول و سراسیمه و کم دقت است و در آسانسورهایی که درب طبقه لولایی دارند احتمال وقوع آن بیشتر است.

همیشه توصیه می‌کنیم که هنگام باز شدن درب ابتدا به آینه توجه کنید و اگر خودتان را داخل آینه دیدید، آن وقت سوار شوید تا مانع بروز حادثه و سقوط در چاه آسانسور شوید. شاید زیاد مهم جلوه نکند ولی یک نکته مهم در قوانین بازرسی و سرویس و نگهداری آسانسور توجه به سالم بودن آینه است و اهمیت اینکه چرا آسانسور آینه دارد در اینجا نمایان می‌شود.

بعضی اوقات تعمیرکاران آسانسور اقدام به غیرفعال نمودن سیستم ایمنی کنتاکت‌های مسیر درب می‌نمایند و در مسیر کنتاکت‌ها، پل قرار می‌دهند حال اگر احیانا در پایان کار فراموش کنند این پل را بردارند، سیستم ایمنی مدار درب غیرفعال شده و اگر در این شرایط درب در طبقه‌ای باز باشد، آسانسور حرکت می‌‍کند. البته این کار بسیار خطرناک و غیر اصولی است. پس جهت جلوگیری از سقوط ناخواسته، هیچگاه بدون اطمینان از حضور کابین در طبقه، پا به داخل آسانسور نگذارید.

یک کار هوشمندانه‌ای که ژاپنی‌ها برای هشدار و توجه کاربران‌، اندیشیده‌اند این است که در طراحی داخلی کابین، در کف کابین آسانسور نقاشی به شکل چاه آسانسور ترسیم کرده‌اند بدین ترتیب افراد ناخواسته با دیدن نمای چاه آسانسور با با احتیاط قدم پیش می‌گذارد.

 

۶- کنترل محیط اطراف برای مسافر

کابین آسانسور محیط بسته‌ای است که تا زمان رسیدن به مقصد، هیچگونه امکان خروج وجود ندارد و ممکن است در خیلی از مواقع در مواجهه با افراد غریبه در یک فضای کوچک چند متری شاید چندان خوشایند نباشد. اما نصب آینه در آسانسور می‌تواند به کنترل بهتر فضای داخل کابین کمک کند مثلا اگر شخصی پشت به سایر افراد باشد، با مشاهده در آینه می‌تواند تمام محیط را زیر نظر داشته و به آرامش فکری بیشتری دست یابد.

پس یک دلیل مهم برای اینکه چرا آسانسور آینه دارد، کنترل محیط اطراف برای مسافر است. چنانچه افراد غریبه پشت سرمان ایستاده باشند، با نگاه در آینه می‌توان مراقب اطراف بود و افراد حاضر در کابین را زیر نظر داشت و مراقب کیف و وسایل شخصی که همراه‌مان است بوده و چه بسا که بتوان هرگونه اقدام مشکوک را نیز شناسایی نمود. هر چند که در ساختمان‌های عمومی، برای کنترل جرایم و موارد مشکوک همواره از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود.

 

جمع بندی و نتیجه گیری :

تا قبل از این مقاله اگر در پاسخ به این سوال که چرا آسانسور آینه دارد، می‌گفتیم که این کار می‌تواند جنبه روانشناختی داشته باشد، ممکن بود شما را شگفت زده کند، ولی هم اکنون می‌دانید که برطرف کردن ترس از فضاهای بسته، سرگرمی مسافر در زمان جابجایی با آسانسور، بزرگتر جلوه دادن فضای داخل اتاقک، مراقبت از خود و وسایل همراه در مقابل افراد مشکوک همه و همه جزء مزایا و دلایلی است که چرا آسانسور آینه دارد.

در کنار جنبه روان‌شناختی نصب آینه، علت دیگری که چرا آسانسور آینه دارد می‌تواند توجه به زیبایی ظاهری و آراستگی مسافران در هنگام مشاهده خود در آینه آسانسور باشد. در خیلی از موارد پیش می آید که عجله داشته باشید و بدون چک کردن ظاهر خود از خانه بیرون بیایید اما وجود آینه در آسانسور باعث می‌گردد تا در زمان صرفه جویی کنید و در داخل آسانسور ظاهر خود را چک کنید.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

آخرین مقالات

شبکه های اجتماعی ما

Instagram
Telegram
WhatsApp

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده − هفت =